Terapia światłem ma szerokie zastosowanie, szczególnie korzystna jest dla osób, które większość swojego dnia spędzają w zamkniętych pomieszczeniach.
Photo by Harry Quan on Unspalsh

Światło czerwone(660nm) i światło podczerwone(850nm)

Dlaczego korzystanie z promieni słonecznych jest tak ważne ?

Jaki wpływ na ludzkie ciało ma światło czerwone oraz bliska podczerwień ?

Co możemy zrobić, żeby ograniczyć jesienno-zimową chandrę ?

Jesienne przygnębienie, coraz krótsze dni i praca w zamkniętych pomieszczeniach, to obraz, z którym większości z nas kojarzy się nadchodzący zimowy czas. Oczywiście znajdą się fani białego szaleństwa( w tym ja), ale dla większości osób okres późnej jesieni i zimy to czas, w którym, jeśli byłaby taka możliwość, chętnie skorzystałaby z hibernacji. Analizując naturalne cykle, zimą zauważamy, że przyroda skłania się do snu, odpoczynku, zbiera siły, by na wiosnę wybuchnąć pełnią energii. Dla nas również jest to świetny okres, by trochę zwolnić, zadbać o ciało, umysł i duszę. Długie wieczory skłaniają do przemyśleń, czytania książek i planowania celów na przyszły rok.

Jaką rolę w tym okresie ma światło, którego jest tak niewiele ?

Jedną z podstawowych ról, jakie pełni ekspozycja na światło słoneczne, jest jej udział w syntezie witaminy D w przypowierzchniowej warstwie skóry. Co ważne ilość syntezowanej przez człowieka witaminy D jest zależna od kąta padania promieni słonecznych. W naszej szerokości geograficznej odpowiednią dawkę witaminy D możemy uzyskać podczas ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych w okresie od lipca do sierpnia w godzinach 10:00 – 14:00. ( Ważne! Przebywamy na słońcu tylko tak długo, by nie doszło do zaczerwienienia, świadczącego o uszkodzeniu komórek skóry. Czas jest indywidualny, ze względu na różne typy karnacji i wrażliwości na skóry na światło słoneczne.) Łatwo zauważyć, że większość z nas nie jest w stanie zmagazynować odpowiedniej ilości życiodajnej witaminy Słońca, dlatego istotna jest odpowiednia suplementacja pozwalająca na optymalne funkcjonowanie ludzkiego ciała w warunkach ograniczonej ekspozycji na światło słoneczne.

Wykorzystanie światła jako narzędzia terapeutycznego jest jedną ze starszych metod wykorzystywanych do leczenia różnych przypadłości. Jego korzystne działanie i właściwości były znane starożytnym Egipcjanom, Chińczykom oraz Hindusom. Naukowe podwaliny światłoterapii możemy przypisać Oscarowi Raabowi oraz Hermanowi von Tappeinerowi, którzy na początku XX wieku wprowadzili pojęcie “photodynamic therapy” (PDT). Następnie w 1903 roku duński lekarz Niels Ryberg Finsen (laureat nagrody Nobla z dziedziny medycyny) opisał wykorzystanie światłoterapii w medycynie. W tym samym roku von Tepinner i Jesionek opisali wykorzystanie kombinacji światła i eozyny (substancji podawanej miejscowo) w leczeniu nowotworów skóry. Od odkrycia metody PDT do czasu obecnego światłoterapia przeszła niesamowity rozwój. Obecnie wykorzystywana jest w leczeniu: chorób płuc, związanym ze starzeniem zwyrodnieniem plamki żółtej, urologii, paradontozie oraz różnego rodzaju nowotworów.[1] Największym obszarem wykorzystania światłoterapii jest dermatologia. Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów światłoterapii głównie wykorzystujące spektrum światła czerwonego lub bliskiej podczerwieni :
LLLT – low level laser therapy
LED – light emitted diodes
Gas discharge lamp (wykorzystywane również w saunach na podczerwień)
Terapia LLLT przez długi czas panowała na rynku, natomiast obecnie coraz częściej możemy spotkać terapię lampami LED, które w porównaniu z LLLT są tańsze, mniej inwazyjne, mogą obejmować większą powierzchnię ciała i nie posiadają efektów ubocznych takich jak ból czy swędzenie zgłaszane podczas terapii laserem.

Technologia LED została odkryta w 1962 roku. Na początku technologia ta nie była zdolna do wpływania na znaczącą aktywność biologiczną tkanek. Pierwsze pozytywne właściwości dla ludzkiego ciała zostały odkryte przez NASA (Amerykańską Agencję Lotów Kosmicznych), w związku z rozwojem technologii LED pozwalającej na wytwarzanie określonego spektrum fali świetlnej zdolnej do dostarczenia odpowiedniej długości i intensywności fali elektromagnetycznej. Ostatnie 15 lat to bardzo intensywny rozwój technologii LED. Obecnie mamy dostępne na rynku światło LED: czerwone, niebieskie, żółte i bliską podczerwień znaną również pod nazwą (MIRE- monochromatic infrared energy).

Na obrazku poniżej widzimy zakres długości fal elektromagnetycznych z zaznaczonym zakresem światła widzialnego oraz bliskiej podczerwieni wykorzystywanej w terapii światłem.


Terapia LED jest zatwierdzona przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) jako procedura kosmetyczna, której obserwowanymi efektami są:
zwiększona produkcja ATP (główny nośnik energii w komórkach).
modulacja międzykomórkowego stresu oksydacyjnego.
indukcja czynników transkrypcyjnych.
zwiększenie syntezy kolagenu.
stymulacja angiogenezy (tworzenie naczyń włosowatych).
zwiększony przepływ krwi (poprawa ukrwienia).

Jak widać na obrazku poniżej, światło czerwone oraz bliska podczerwień  mają zdolność penetracji przez naskórek i skórę właściwą aż do tkanki podskórnej, pobudzając znajdujące się tam komórki do regeneracji.

E. Sorbellini, M. Rucco, F. Rinaldi (2018). Photodynamic and photobiological effects of light-emitting diode (LED) therapy in dermatological disease: an update. Lasers in Medical Science,33,1431-1439. E. Sorbellini, M. Rucco, F. Rinaldi (2018). Photodynamic and photobiological effects of light-emitting diode (LED) therapy in dermatological disease: an update. Lasers in Medical Science,33,1433.

Zainteresowanych terapią światłem LED zapraszam do kontaktu mailowego, telefonicznego lub przez media społecznościowe. (Mikołaj – Longevitylife) Tylko 15 minut naświetlania do 4 razy w tygodniu potrafią zdziałać prawdziwe cuda. Dajcie znać w komentarzu co sądzicie o terapii światłem. Jeżeli podobał Ci się artykuł, udostępnij go i podziel się ze znajomymi.

Love&Qi

Mikołaj

Bibliografia:

 [1] E. Sorbellini, M. Rucco, F. Rinaldi (2018). Photodynamic and photobiological effects of light-emitting diode (LED) therapy in dermatological disease: an update. Lasers in Medical Science,33,1431-1439.

Sousa et al.(2019),Photobiomodulation with simultaneous use of red and infrared light emitting diodes in the treatment of temporomandibular disorder: study protocol for a randomized, controlled and double-blind clinical trial. Medicine, 98:6.

Related Posts

Źródło

Jak ustawienia systemowe zmieniły moje życie? Historia Zofii Zoń prowadzącej Ustawienia w Essence Kraków.

Terapia światłem.

Terapia światłem ma szerokie zastosowanie, szczególnie korzystna jest dla osób, które większość swojego dnia spędzają w zamkniętych pomieszczeniach.

Aktywność Fizyczna

Większość z nas słyszała powiedzenie: “ruch to zdrowie”. Prawie wszyscy zgadzamy się z twierdzeniem, że aktywność fizyczna jest niezbędna do utrzymania optymalnego zdrowia. Ale czy zadaliśmy sobie pytanie, dlaczego tak jest? Jaka jest fizjologia ludzkiego ciała? Co się dzieje, gdy regularnie się ruszamy ?